Ahojte!
Tento rok sa pre mňa knižne začal v znamení rereadov, a tak som upadla do takej rutiny. Z nej ma trochu vytiahol #asianreadathon, počas ktorého sa mi podarilo prečítať Little Fires Everywhere od Celeste Ng. Na moje prekvapenie som sa do tej knihy úplne zamilovala, a to aj napriek tomu, že vôbec nepatrí do žiadneho z mojich preferovaných žánrov.
A už niekde tam skrsla myšlienka, čo takto skúsiť nejaké iné knihy, ktoré sú mimo moju komfortnú zónu.
A potom prišla krutá realita nedávnych udalostí v Amerike, ktoré ma prinútili sa zamyslieť nad svojim životom a privilégiami. V mojom knižnom svete to začalo otázkou, koľko kníh od čiernych autorov som vlastne čítala? Čítala som vôbec nejaké?
Skutočné číslo bolo naozaj zarážajúce a preto som sa rozhodla, že je čas na zmenu.
Čo to znamená? Viac kníh od čiernych a ázijských autorov, viac lgbtq+ kníh od autorov, ktorí do tejto skupiny patria a taktiež experimentovanie s novými žánrami, ktovie, možno nájdem nejaký nový, ktorý sa zaradí k mojím obľúbeným.
Bola by som rada, ak by som na konci tohto roka mohla povedať, že aspoň 20% kníh, ktoré som prečítala boli od čiernych a ázijských autorov.
Čo by v mojom prípade, pri predpoklade, že za rok prečítam 60 kníh, znamenalo že to bude aspoň 12 z nich.
Ešte predtým ako sa pustím do tvorby TBR, vám sem nalinkujem jeden odkaz na dokument od Netflixu o systematickom rasizme v USA, ktorý sa venuje tejto problematike. Mne osobne dal veľa informácií, o ktorých som nemala ani poňatia a pomohol mi pochopiť mnohé z problémov, ktorým musia čierni ľudia čeliť - https://www.youtube.com/watch?v=krfcq5pF8u8.
A teraz šup ku knihám, ktoré plánujem čítať v čo najbližšej dobe:
Dear Martin od Nic Stone
Hlavnou postavou je Justyce McAllister, ktorý je prvotriedny študent s vyhliadkou štúdia na prestížnej Ivy League univerzite. Po incidente s políciou, kde Justyca neoprávnene zadržia, začne písať listy Dr. Martinovi Lutherovi Kingovi Jr., v snahe vysporiadať sa s touto udalosťou.
- Kým som sa dostala k zverejneniu tohto článku, tak som knižku už aj prečítala, ale chcem ju spomenúť kvôli tomu, že pojednáva o policajnej brutalite, čo je nielen aktuálna téma, ale aj hrozný problém a ponúka iný (iný ako u nás) pohľad na políciu a na rasovú profiláciu.